Command Master Chief, 1st Marine Division
CMDCM PatrickPaul C. Mangaran

Command Master Chief Mangaran is from Pittsburg, CA and enlisted into the Navy September 29, 1997.

He finished Hospital Corpsman “A” School on May 1998 with follow on orders to Advanced Medical Laboratory Technician “C” School, San Diego, CA via Field Medical Service School, Camp Pendleton, CA.

He reported to Naval Hospital Great Lakes, IL as a Medical Laboratory Technician from July 1998 through September 2002. He then reported to USS Constellation (CV 64) on October 2002. Doing a split sea tour, he completed his sea rotation onboard the USS Tarawa (LHA 1). In April 2005, he reported to Naval Hospital Corpsman “A” School as a staff instructor.

Master Chief Mangaran reported to 1st Marine Division (REIN) in Camp Pendleton, CA on July 2007. He reported to 2nd Battalion 4th Marines until being pinned as a Chief Petty Officer on September 21, 2007. He then served as the Battalion LCPO/Senior Medical Department Representative for 3rd Battalion 1st Marines in support of Operation Enduring Freedom with the 31st Marine Expeditionary Unit. He followed on to serve as the LCPO for Navy Education and Training Office for 1st Marine Division.

Finishing his tour on December 2010, he proceeded to Naval Medical Center San Diego, CA to serve as the Executive Assistant to the Command Master Chief. Within 6 months onboard, he deployed with Battalion Landing Team 3/1 (REIN), 11th Marine Expeditionary Unit, WESTPAC 11-2. Upon his return to Naval Medical Center San Diego from deployment, he served as the Senior Enlisted Leader for the Directorate for Clinical Support Services, Naval Medical Center San Diego. He then served onboard USS San Diego (LPD 22) from October 2013 through May 2015.

His Command Master Chief tours were to MCM Crew Conflict onboard USS Scout (MCM 8) from June 2015 until June 2016, USS Rushmore (LSD 47) from June 2016 until March 2018, and Navy Medicine Readiness and Training Command San Diego / Naval Medical Center San Diego from March 2018 until August 2020.  He reported to serve as the Command Master Chief to 1st Marine Division on September 21, 2020.  

Master Chief Mangaran is a Master Training Specialist; has a Masters Degree in Clinical Research Administration and a Bachelor Degree in Clinical Laboratory Science. He is a graduate of the Senior Enlisted Academy (Class 176) and CMC/COB Course (Class 145).

His decorations and awards include: Meritorious Service Medal (2); Navy and Marine Corps Commendation Medal (5 awards); Navy and Marine Corps Achievement Medal (3 awards); Military Outstanding Volunteer Service Medal.